späť na nadradenú stránku

Kúpanie dieťatka


Časté kúpanie – áno či nie?

Otázka frekvencie kúpania bábätka trápi mnoho čerstvých rodičov. Rady starých mám sú jednoznačné – okúpte dieťatko každý večer. V súčasnosti sa od tohto trendu upúšťa a  odborníci odporúčajú kúpať najmenšie deti každý druhý deň či trikrát do týždňa. Teplota vody by sa mala pohybovať okolo 33 oC a  kúpeľ by mal trvať približne 10 minút.

Je potrebné si uvedomiť, že pokožka dojčaťa musí v miestach kontaktu s plienkou odolávať opakovanému dráždeniu stolicou, močom, ale i faktu, že plienkové nohavičky sú často nepriedušné a tak vzniká prostredie ideálne na šírenie zápalov, podráždenia či infekcií. Celú situáciu často zhoršíme častým kúpaním a umývaním dieťatka, ale aj zbytočným používaním množstva umývacích a príliš agresívnych pracích prostriedkov. Zbytočne nakúpime mnoho kozmetických prípravkov, bez toho, aby sme zistili niečo viac o ich presnej funkcii, o tom, na čo sú určené, ako pôsobia, i čo obsahujú.

Aké prípravky zvoliť? 

Vyberať zo širokej ponuky kozmetických prípravkov pre deti nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Vzhľadom na jemnosť a náročnosť detskej pokožky je potrebné zamerať sa hlavne na tieto faktory:

  • ochranná schopnosť prípravkov
  • zachovanie prirodzenej vlhkosti a vláčnosti pokožky
  • umožnenie voľného dýchania kože
  • protizápalové pôsobenie
  • bez obsahu alergizujúcich zložiek

Koža má schopnosť udržiavať telesnú čistotu tzv. procesom samočistenia, v dnešnej modernej dobe však človek vyžaduje omnoho vyšší stupeň čistoty. Preto je dôležité voliť také prípravky, ktoré túto schopnosť kože nepotlačia, ale podporia a kožu vyživujú.

Mydlá  

Čistiace vlastnosti vody možno podporiť kombináciou s povrchovo aktívnymi látkami. Hlavným zástupcom tejto skupiny sú mydlá, ktoré používame zo všetkých kozmetických prostriedkov najčastejšie.

Keďže používaním mydiel narúšame prirodzený ochranný plášť kože, je dôležité vyberať ich pre pokožku novorodenca a dojčaťa naozaj starostlivo. Voľte neutrálne alebo kyslé detské mydlá, ktoré po umytí napomáhajú rýchlej regenerácii ochranného plášťa kože. Vhodné mydlo musí obsahovať tukovú a hydratačnú zložku. Z účinných ošetrujúcich prísad je vhodný napríklad glycerín, lecitín, vitamín E a pantenol. Tieto látky majú na kožu zmäkčujúci, upokojúci a hojivý účinok.

Náš tip:

U niektorých novorodencov pozorujeme v prvých dňoch po pôrode zvýšené olupovanie povrchu pokožky. V týchto prípadoch je vhodné používať mydlo pri kúpeli len každý druhý deň a umývať ním oblasť pod plienkami, ryhu na krku, ručičky a nožičky. 

Olejčeky, pleťové mlieka 

U dojčiat sa vyhnite používaniu peny do kúpeľa, ktorá citlivú detskú pokožku príliš vysušuje a citlivejšie deti môže dráždiť. Ak pozorujete u bábätka po kúpani suchú pokožku, v prvých 4-6 týždňoch po pôrode ju potierajte slnečnicovým olejom. Väčšina dojčiat dobre znáša aj natieranie pleťovými mliekami s prísadou vitamínov, pantenolu alebo rastlinných výťažkov.

Ak vaše dieťa trpí atopickým ekzémom alebo má (aj napriek pravidelnému používaniu pleťového mlieka) suchú pokožku, obmedzte kúpanie na maximálne 3 razy do týždňa. Ak je dieťa zdravé, bez kožných problémov, každovečerné kúpanie má skôr rituálny charakter a dieťaťu dáva signál, že je čas ísť do postieľky. Po kúpaní nasledujú už len pokojné aktivity ako čítanie knižky, rozprávanie rozprávok – činnosti, ktoré dieťa navedú na driemanie a spánok.